Gostovanje: Majstori u Čepinu

Gostovali smo u Čepinu s predstavom “Majstori”.

Leopold i Ivek zajedno su s 310 djece ponovili pravila u prometu.

Izvedba se održala 28. siječnja 2025., u 12:30 sati, u Centru za kulturu Čepin, u sklopu projekta Odjela za prevenciju PU OBŽ.

Nakon izvedbe, zamolili smo voditeljicu knjižnice Mariju Čačić da podijeli s nama zanimljivosti iz Čepina.

Rođeni i/ili proveli djetinjstvo u Čepinu

– Josipa Glembay, pedagoginja i spisateljica (Čepin, 29. VII. 1861 — Osijek, 2. XI. 1941) – osnovala Zakladu za podupiranje siromašnih učenica s kojom je omogučila školovanje mnogim djevojčicama

Kad bi svaki dan posvetili samo jedan sat svoga života
dobroj stvari, učinili bi mnogo za opću dobrobit. Josipa Glembay

– Josip Horvat, hrvatski novinar i povijesni pisac (Čepin, 15. I. 1896 – Zagreb, 6. X. 1968)

– Borivoj Dovniković Bordo, hrvatski filmski redatelj, animator, crtač i karikaturist (Osijek, 12. XII. 1930 – Zagreb, 8. II. 2022)

Autor slavnog znaka Zagreb filma, kuće u kojoj je ostvario svoju filmsku karijeru, Svjetskog festivala animiranih filmova (današnji Animafest), Croatia osiguranja, tvrtke Podravka i niza drugih od kojih su mnogi i danas u upotrebi.

Sjećamo ga se po nekima od najpoznatijih animiranih reklama iz doba socijalizma, poput one za Agrokoku sa slavnim sloganom „Svako jutro jedno jaje“, i avanturama hrabrog morža koji je svake večeri reklamirao sardine Eva. (izvor: dizajn.hr)

– Pavle Bogdanović, hrvatski glumac (Čepin, 26. XII. 1934 – Zagreb, 17. XI. 1993)

– Zlatko Krilić, hrvatski književnik (Osijek, 19. VIII. 1955), autor knjiga za djecu Zabranjena vrata, Zagonetno pismo, Čudnovata istina…

 

Utvrda Korođgrad

Čepinske zidine podigla je obitelj Korogy na mjestu rimske utvrde, kako smatraju povjesničari, oko 1250. g., kao obranu od najezde Tatara.  To je specifičan i jedinstven primjer utvrde u hrvatskim krajevima, s obzirom na poseban sustav gradnje na hrastovim štapovima, koji su slagani unakrsno na močvarnoj podlozi. (izvor: darkoantolkovic.wordpress.com)

Prvi hrvatski balet

Prvi hrvatski balet “Jela” napisao je skladatelj Bela pl. Adamović. Praizveden je u HNK Zagreb 1898. godine. Bela pl. Adamović rođen je u Čepinu 1856., a umro u Osijeku 1934. U Beču je završio studij agronomije te učio klavir i kompoziciju. Od 1897. do 1908. bio je narodni zastupnik, a zatim se bavio poljoprivredom. Napisao je četrdesetak solo-pjesama, djelomično na vlastite stihove, i nekoliko orkestralnih skladbi. (izvor: baleti.hr) Nakon 127 godina prvi balet na scenu donosi HNK Osijek, u suradnji s Općinom Čepin, 14. veljače 2025.

 

Narodna knjižnica pri Centru za kulturu Čepin

Knjižnica je otvorena 1. rujna 1961. godine sa 1.700 knjiga iz knjižnice osnovne škole u Čepinu i Čitaonice “Prosvjeta” Čepin, a imala je i čitaonicu sa sekcijom za šah i stolni tenis.

Godine 1895., skupina tadašnjih uglednika osnovali su Hrvatsku narodnu čitaonicu “Matija Gubec”, u kavani Mavre Hernutha. Čitaonica je postojala kroz četiri gostionice, odnosno četiri vlasnika su se izmijenjivala. Govorimo o vremenu Hrvatskog narodnog pokreta. Čitaonica je imala interne knjige i članarine, ali ne i radno vrijeme. Postoje zapisi iz kojih se vidi da su znali ustajati noću kako bi nekome isporučili knjigu. Nasljednici su inventar iz čitaonice donirali današnjoj knjižnici – ormar s knjigama. To je povijesni kutak knjižnice, s potencijalom za budući muzej u Čepinu.

Danas knjižnica ima dva čitateljska kluba, i to jedan za stariju populaciju i jedan za mlade, Isto tako, jednom mjesečno organiziraju čitanje naglas za djecu. (izvor: czk-cepin.hr  )

Perunike! Perunike!

Umjesto o već dobro poznatom čepinskom kupusu, donosimo vam priču o čepinskim perunikama.

Naime, Vesna Parun gostovala je 16. svibnja 1985. godine u knjižnici. Na putu do knjižnice primijetila je da su čepinske okućnice pune perunika. Inspirirana njihovom ljepotom, u Spomenicu knjižnice vlastoručno je zapisala pjesmu “Perunike! Perunike!”

Tu sam, s vama. Vrijeme leti,

vrijeme stoji. Čeg se sijeća?

Otvorite prozor širom!

Neba! Vode! Srca! Cvijeća! …

 

Hvala gospođi Mariji na ugodnom razgovoru i veselimo se budućim izvedbama u Čepinu!